Διδασκαλία της Ελληνικής ως Δεύτερης Γλώσσας Επίπεδο 2ο

2o ΕΠΙΠΕΔΟ
                         Σειρά : Πράγματα και Γράμματα

Μιλώ και γράφω ελληνικά στις γειτονιές του κόσμου (Επίπεδο 2ο - Μέρος 1ο)

[Βιβλίο]   [Τετράδιο 2]  [Οδηγίες για τον Εκπαιδευτικό] [Τετράδιο 1]

Το βιβλίο απευθύνεται σε παιδιά ηλικίας 8-9 ετών, δηλαδή σε μαθητές της 3ης τάξης. Περιέχει δραστηριότητες για την κατάκτηση και εμπέδωση του λεξιλογίου, της μορφολογίας, σύνταξης, των λεκτικών πράξεων και των κοινωνικοπολιτισμικών στοιχείων. Το τετρ. δραστηριοτήτων 2 απευθύνεται σε μαθητές από Μ. Βρετανία, Αυστραλία, ΗΠΑ και Καναδά.

Γράμματα πάνε κι έρχονται - Ελληνικά στον κόσμο (Επίπεδο 2ο - Μέρος 2ο)

[Βιβλίο - Οδηγίες για τον Εκπαιδευτικό] [Τετράδιο 2]  [Τετράδιο 1]

Το βιβλίο απευθύνεται σε παιδιά ηλικίας 10-11 ετών, δηλαδή σε μαθητές της 4ης τάξης. Περιέχει δραστηριότητες για την εμπέδωση του λεξιλογίου, της μορφολογίας, σύνταξης, των λεκτικών πράξεων και των κοινωνικοπολιτισμικών στοιχείων. Το τετράδιο δραστηριοτήτων 2, απευθύνεται σε μαθητές από Αυστραλία, Μ. Βρετανία, ΗΠΑ, Καναδά και Ν. Αφρική.

Μιλώ και Γράφω Ελληνικά (Eπίπεδο 2ο)

[CD-ROM]

Απευθύνεται στους μαθητές του δευτέρου επιπέδου. Είναι σχεδιασμένο να λειτουργεί συμπληρωματικά και ενισχυτικά, προς το αντίστοιχο έντυπο υλικό της σειράς.
Βασικός του στόχος του είναι η δημιουργία ενός ελκυστικού εκπαιδευτικού περιβάλλοντος για την επίτέυξη των στόχων του γλωσσικού μαθήματος.