Διδασκαλία της Ελληνικής ως Δεύτερης Γλώσσας Επίπεδο 4ο

4o ΕΠΙΠΕΔΟ
                         Σειρά : Πράγματα και Γράμματα

Βήματα Μπροστά 1 (Επίπεδο 4ο - Μέρος 1ο)

[Βιβλίο-Οδηγίες για τον Εκπαιδευτικό]  [Τετράδιο]

Αφορά μαθητές 13-14 ετών που μαθαίνουν την ελληνική ως δεύτερη γλώσσα. Το περιεχόμενό του διαρθρώνεται σε 16 ενότητες και περιλαμβάνει στοιχεία μορφολογίας-σύνταξης,
λεκτικών/επικοινωνιακών πράξεων και λεξιλογίου. Συνοδεύεται από CD ήχου για χρήση στην τάξη (περιέχει κάποια ηχογραφημένα κείμενα και τα τεστ ακουστικής κατανόησης) και από Οδηγίες για τον/την εκπαιδευτικό.

Βήματα Μπροστά 2 (Επίπεδο 4ο - Μέρος 2ο)

[Βιβλίο-Τετράδιο

Αφορά μαθητές 14-15 ετών που μαθαίνουν την ελληνική ως δεύτερη γλώσσα. Το περιεχόμενό του διαρθρώνεται σε 12 ενότητες και περιλαμβάνει στοιχεία μορφολογίας-σύνταξης, λεκτικών/επικοινωνιακών πράξεων και λεξιλογίου.

Κλειδιά της Ελληνικής Γραμματικής
(Eπίπεδο 4ο)

[Βιβλίο]

Το συγκεκριμένο υλικό απευθύνεται σε παιδιά ηλικίας 15-18 ετών και εκπαιδευτικούς που διδάσκουν την Ελληνική ως Δεύτερη/Ξένη Γλώσσα.
Συγκεντρώνει και παρουσιάζει τα γραμματικοσυντακτικά φαινόμενα της γλώσσας (Παιδαγωγική Γραμματική). Διαρθρώνεται σε τριάντα ενότητες (με εξεικόνιση  γραμματικών κατηγοριών και σχέσεων) και περιλαμβάνει ενδεικτικές δραστηριότητες. Καταγράφεται η απαραίτητη μεταγλώσσα (ορολογία). Βασίζεται στη σύζευξη μορφολογίας-σημασίας- χρήσης και συνοδεύεται από κατάλογο ρημάτων (μεταφρασμένα λήμματα στα Αγγλικά) που αναδεικνύουν τις ιδιαιτερότητες σχηματισμού των ρηματικών χρόνων.

Ανθολόγιο της Διασποράς (Επίπεδο 4ο)

[Βιβλίο]