Διδασκαλία της Ελληνικής ως Δεύτερης Γλώσσας σε Ταχύρρυθμα Τμήματα

Σειρά  : Ελληνικά με την Παρέα μου

Σειρά υλικού: Ελληνικά με την παρέα μου και Ελληνικά από κοντά
Ομάδα: στόχος: 2η: Ομοεθνείς μαθητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης με περιορισμένη επικοινωνιακή επάρκεια στην Ελληνική (ψευδοαρχάριοι).
3η: Ομοεθνείς μαθητές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης χωρίς καθόλου γλωσσικές και με ελάχιστες ή «καθόλου» ελληνογενείς πολιτισμικές προϋποθέσεις.
Ηλικία μαθητών: 12 – 16 ετών
Βαθμίδα εκπαίδευσης: Δευτεροβάθμια
Μορφή εκπαίδευσης: Τμήματα Διδασκαλίας της Ελληνικής (ενταγμένα, απογευματινά, Σαββατιανά), Κανονικές Τάξεις με ελληνόγλωσσους ή και αλλόγλωσσους μαθητές.
Διάρκεια σπουδών: 3 έτη x 4 ώρες εβδομαδιαίως

Επίπεδα υλικού:

Τρία (3)
1οεπίπεδο: Επικοινωνιακά αναγκαίο και γραμματικά   βασικό.
2οεπίπεδο: Επικοινωνιακά κατάλληλο και γραμματικά επαρκές.
3οεπίπεδο: Γλωσσικά ακριβές.

Ελληνικά με την παρέα μου 1

[Βιβλίο-Τετράδιο-Οδηγίες για τον εκπαιδευτικό]

Το βιβλίο απευθύνεται σε μαθητές 12 ετών και άνω, που έχουν  ελάχιστες γνώσεις ελληνικών (ψευδοαρχάριοι) και στοχεύει στην ταχύρρυθμη διδασκαλία της Eλληνικής.Διαρθρώνεται σε 15 ενότητες με επαναληπτικές ασκήσεις, πίνακες γραμματικής και βασικό λεξιλόγιο 1.000 λημμάτων σε έξι γλώσσες. Το συνοδευτικό τεύχος για τον εκπαιδευτικό, περιέχει κατατακτήριο τεστ για ψευδοαρχάριους, τους στόχους κάθε ενότητας, επικοινωνιακές ασκήσεις για πολλαπλά επίπεδα γλωσσομάθειας και ενδεικτική
βιβλιογραφία.

Ελληνικά με την παρέα μου 2

[Βιβλίο-Τετράδιο]

Το βιβλίο αποτελεί συνέχεια και προϋποθέτει το Ελληνικά με την παρέα μου 1. Απευθύνεται σε μαθητές 12 ετών και άνω, ολοκληρώνει την ταχύρρυθμη διδασκαλία της Eλληνικής.
Διαρθρώνεται σε 16 ενότητες με επαναληπτικές ασκήσεις, πίνακες γραμματικής και βασικό λεξιλόγιο 1.290 λημμάτων σε έξι γλώσσες, το οποίο πλαισιώνει και ολοκληρώνει το συχνόχρηστο επικοινωνιακά λεξιλόγιο.

Ελληνικά από κοντά
20 (γλωσσικά) μυστήρια για τον επιθεωρητή Σαχίνη... κι εσένα

[Βιβλίο]

Το βιβλίο απευθύνεται σε νέους που χρησιμοποιούν με επάρκεια τα ελληνικά (ως δεύτερη ή ξένη γλώσσα), προφορικά και γραπτά, αλλά επιθυμούν να συστηματοποιήσουν και να εμβαθύνουν περαιτέρω σε συγκεκριμένα γλωσσικά φαινόμενα.

Κλειδιά της Ελληνικής Γραμματικής

[Βιβλίο]

Το συγκεκριμένο υλικό απευθύνεται σε παιδιά ηλικίας 15-18 ετών και εκπαιδευτικούς που διδάσκουν την Ελληνική ως Δεύτερη/Ξένη Γλώσσα.
Συγκεντρώνει και παρουσιάζει τα γραμματικοσυντακτικά φαινόμενα της γλώσσας (Παιδαγωγική Γραμματική). Διαρθρώνεται σε τριάντα ενότητες (με εξεικόνιση  γραμματικών κατηγοριών και σχέσεων) και περιλαμβάνει ενδεικτικές δραστηριότητες. Καταγράφεται η απαραίτητη μεταγλώσσα (ορολογία). Βασίζεται στη σύζευξη μορφολογίας-σημασίας- χρήσης και συνοδεύεται από κατάλογο ρημάτων (μεταφρασμένα λήμματα στα Αγγλικά) που αναδεικνύουν τις ιδιαιτερότητες σχηματισμού των ρηματικών χρόνων.