Νικητές του διαγωνισμού "Στα μονοπάτια της Ελληνικής Μυθολογίας"

Μελβούρνη 20.04.2018,

Το Συντονιστικό Γραφείο Εκπαίδευσης βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει τους νικητές του διαγωνισμού «Στα μονοπάτια της Μυθολογίας», που διοργανώθηκε σε συνεργασία με το Γενικό Προξενείο της Ελλάδας στη Μελβούρνη, για τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Ελληνικής Γλώσσας, τον Φεβρουάριο – Μάρτιο 2018.

Πραγματικά η ανταπόκριση ήταν μεγάλη και οι δημιουργίες των παιδιών χαρακτηρίζονταν από πρωτοτυπία και έμπνευση. Το έργο της απονομής των βραβείων ήταν ιδιαίτερα δύσκολο, καθώς υπήρξε πληθώρα συμμετοχών σε όλες τις κατηγορίες. Μεγάλος αριθμός εργασιών που κατατέθηκαν χαρακτηρίστηκαν υψηλού επιπέδου, αποκαλύπτοντας το μεράκι των μαθητών και την αγάπη τους για την Ελλάδα και την ελληνική μυθολογία.

Η Επιτροπή αποφάσισε να απονέμει δύο βραβεία σε κάθε μία από τις παραπάνω κατηγορίες.

Οι νικητές της ηλικιακής κατηγορίας 4 – 8 ετών είναι:
1α. Έλενα Δήμου – Ελληνική Κοινότητα Μελβούρνης (Balwyn campus)
1β. Νίκη Σακελλαρίου, Oakleigh Grammar

Οι νικητές της ηλικιακής κατηγορίας 9 – 12 ετών είναι:
1α. Μιχάλης Παφλής – VSL South Oakleigh campus
1β. Σπυριδούλα Σουρή – St John Greek Orthodox College

Οι νικητές της ηλιακής κατηγορίας 13 – 16 ετών είναι:
1α. Αθηνά Αναστασοπούλου- Strathmore Secondary College
1β. Γιάννα Λαζαρίδου- Ελληνική Κοινότητα Μελβούρνης (Doncaster campus)

Για ακόμη μια φορά θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε αλλά και να συγχαρούμε θερμά όλους τους μαθητές που συμμετείχαν στον διαγωνισμό καθώς και τους εκπαιδευτικούς οι οποίοι αγκάλιασαν και ενθάρρυναν τη συμμετοχή των μαθητών τους στον προαναφερόμενο διαγωνισμό. . Όλοι οι μαθητές που συμμετείχαν στον διαγωνισμό θα παραλάβουν τιμητικό έπαινο συμμετοχής.

Σε επόμενη ανακοίνωση θα σας πληροφορήσουμε για την ημέρα και τον τόπο όπου θα δοθούν τα έξι βραβεία των μαθητών.

Με εκτίμηση,

Δρ Γεωργία Νικολαΐδου

Συντονίστρια Εκπαίδευσης
Αυστραλίας και Ν. Ζηλανδία

κάντε κλικ εδώ για να κατεβάσετε την ανακοίνωνση

Παράταση προθεσμίας υποβολής αιτήσεων για την 2η Παγκόσμια Ολυμπιάδα Νεοελληνικής Γλώσσας.

Αιτήσεις συμμετοχής στο 1ο στάδιο της Ολυμπιάδας γίνονται δεκτές έως 21/12/2017 στην ιστοσελίδα http://smg.web.auth.gr/wordpress/?page_id=7520 και οι εξετάσεις θα διενεργηθούν στις 10/1/2018 (απόγευμα).

Για αναλυτικές πληροφορίες καντε κλικ εδώ

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΕΛΛΗΝΟΜΑΘΕΙΑΣ MAΪΟΥ 2018

Melbourne, 13.03. 2018

Το Γραφείο Εκπαίδευσης Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας

Εξεταστικό Κέντρο Μελβούρνης: 61001

Σας ενημερώνει ότι η προθεσμία για την υποβολή αιτήσεων για τις εξετάσεις Πιστοποίησης Επάρκειας της Ελληνομάθειας Μαΐου 2018 παρατείνεται έως και τις 25/3/2018.

Το ηλεκτρονικό σύστημα υποβολής των αιτήσεων θα είναι διαθέσιμο στους υποψήφιους/στις υποψήφιες έως και τις 25/3/2018, ενώ οι υπεύθυνες/οι των εξεταστικών κέντρων θα έχουν τη δυνατότητα (α) να εγκρίνουν τις ηλεκτρονικές αιτήσεις και (β) να καταχωρίζουν ηλεκτρονικά τις έγγραφες αιτήσεις έως και τις 30/3/2018.

Για την ολοκλήρωση της εγγραφής είναι απαραίτητη η καταβολή ενός αντιτίμου αναλόγως του επιπέδου: Επίπεδα A1, A2 και Β1: 100.75 AUD έκαστο. Επίπεδα B2, Γ1 και Γ2: 113.15 AUD έκαστο. (Ισοτιμία Φεβρουαρίου 2018 από την Πρεσβεία της Ελλάδος στην Καμπέρα: 1 Euro = 1,55 AUD )

στηνDELPHI BANK,

Account Name: CONSULATE GENERALOFGREECE, EDUCATION OFFICE,

LANGUAGE CERTIFICATE

BSB :941 304

Account Number: 203159 048,

Branch Name: South Yarra Branch.

Κατά τη διαδικασία πληρωμής πρέπει να αναγράψετε ως “Reference” το πλήρες όνομα του υποψηφίου. Μόλις η πληρωμή σας επιβεβαιωθεί από την DelphiBank στο Γραφείο Εκπαίδευσης, η εγγραφή σας θα είναι πλήρης. Παρακαλείσθε να κρατήσετε την απόδειξη της τραπεζικής σας κατάθεσης ως απόδειξη πληρωμής έως ότου λάβετε από το Γραφείο Εκπαίδευσης επιβεβαίωση ολοκλήρωσης της εγγραφής.

2η Παγκόσμια Ολυμπιάδα Νεοελληνικής Γλώσσας

Αιτήσεις συμμετοχής στο 1ο στάδιο της Ολυμπιάδας γίνονται δεκτές από 4/12/2017 έως 18/12/2017 στην ιστοσελίδα http://smg.web.auth.gr/wordpress/?page_id=7520 και οι εξετάσεις θα διενεργηθούν στις 10/1/2018 (απόγευμα).

Για αναλυτικές πληροφορίες καντε κλικ εδώ